Sakarya Büyükşehir Belediyesi

İlimiz Hakkında Genel Bilgi

360 Sanal Tur gezintisi

Video Galeri

Foto Galeri

Yayınlar

Ferizli İlçesi

İlçe coğrafi konum olarak Adapazarı’nın kuzeyinde yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde ve doğusunda Karasu ilçesi, güneyinde Söğütlü ilçesi, güneydoğusunda Hendek ilçesi, batısında Kaynarca ilçesi yer almaktadır. Sakarya Nehri havzasına yakın olan ilçe, özellikle merkezinin büyük kısmı genellikle sert ve kayalık bir zemin üstüne yerleşiktir. İlçe genelinin tamamı orta yükseklikte tepelerle kaplıdır. İl merkezine uzaklığı 24 km.dir. Yüzölçümü 133 km² olan ilçenin denizden yüksekliği 50 m.dir. 2007 yılı sayımına göre toplam nüfusu 23.491 kişi olup, 10.758’i (% 45,8’i) köylerde, 12.733’ü (% 54,2’si ) ilçe merkezinde yaşamaktadır.   

İlçe tarihi bakımından M.Ö.600 yıllarına uzanmakta olup, zaman içinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Latince adını aldığı “Ferisium” yani demir madeni bakımından zengin potansiyeli ile tarih boyunca stratejik önemi olan yerleşim birimi olmuştur. İlçe XII. yüzyıl başlarında Osmanlılar tarafından fethedilmiştir. İlçenin adının bu dönemde yaşayan “Firuz Bey”den aldığı da söylenmektedir.  1900’lı yıllara kadar Türkler ve azınlıklar bir arada yaşamışlar. Ancak Osmanlı İmparatorluğu çöküş dönemi sürecinde bölgede yaşayan Rum azınlık, işgal kuvvetleriyle birleşerek yörede yaşayanlara zulüm ve baskı uygulamalarına rağmen başarılı olamamışlardır. Mübadele sonucu yörede yaşayan azınlıklar Yunanistan’a gönderilmişlerdir. 1950’den sonra Balkanlardan, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinden gelenlerle birlikte nüfusun hızla artması ile geniş bir kültürel yapıya sahip bir yelpaze oluşmuştur. 1973 yılında belde statüsüne kavuşan ve belediye teşkilatı kurulan Ferizli, 20 Mayıs 1990 tarihinde ilçe statüsüne kavuşmuştur. 06.03.2000 gün ve 23985 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan 593 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Adapazarı Büyük Şehir Belediyesi sınırları içine alınmıştır. İlçeye bağlı 5 mahalle, 2 belediye ve 16 köy bulunmaktadır.

İlçe ekonomisi tarıma dayalı olduğu için toprak üzerinde devlet destekli üretim ve kaliteyi artırma çalışmaları ile bu potansiyel artmaktadır. Toplam tarım alanı olan 9.883 hektarın dağılımı şöyledir; boş tarım arazisi 75 hektar, tarım arazisi 5.480 hektar, sebze arazisi 130 hektar, meyvelik 6 hektar, fındıklık 3.927 hektar, kavaklık 265 hektar ve çayır-mera 779 hektardır. Ayrıca İlçede arazi tarımına dayalı 3500 adet işletme olup, %60’ı 30 dekar ve aşağısı, %30’u 30-50 dekar arası, %10 grup ise 50 dekar yukarısı büyüklüğündedir.Tabiat varlıları bakımından Sakarya İlinin gözde mekânlarından biri olan ilçede gerek çevresinde yapılaşma olmaması nedeniyle Akgöl (ilçe merkezine 11 km. uzaklıkta) ve el değmemiş bakir alanlarıyla ve tüm ihtişamıyla ilçeyi ikiye bölerek geçen Sakarya Nehri ve nefis çam ormanları görülmeye değer alanlardır. Ayrıca tarihi bakımdan İlçe Kültür varlıkları; “Seyifler Kalesi”, “Papazın Değirmeni”, “İnönü Evi” (İsmet İnönü’nün Balkan Harbi Esnasında Kaldığı Ev), “Cuma Çalı Namazgâhı”, “Cennet Kadın Mezarı”, “Kubuz Çeşmesi”, “Garebet Gâvuru Çeşmesi”, “Kürtler Mezarı”, “Kümbet Mezarlar” ve “Kilise Çeşmesi”dir. İlçe Tabiat Varlıkları yönünden; “Ferizli Orman Tesisleri”, “Akgöl Parkı ve Dinlenme Tesisleri”, “Cennet Göleti” (Değirmencik Köyü Ormanı İçi), “İstihkam Tepesi Çamlık Tesisi”, “Sinanoğlu Belediye Tesisleri” ve “Tahirağa Çeşmesi” ören yerleri içinde görülmeye ve gezilmeye değerdir.

Ferizli ilçesine bağlı yerleşim birimleri
Mahalleler: Kemalpaşa, İnönü, Yenimahalle İstiklal, Değirmencik, Damlık, Devlet, Gölkent (Ahmetçavuş, Koyunağılı, Göl), Sinanoğlu (Şose, Merkez, Yenicami)
Köyler: Ağacık Köyü, Akçukur Köyü, Bakırlı Köyü, Ceylandere Köyü (Potuoğlu), Çiftlik Köyü, Doğancı Köyü, Hocaoğlu Köyü, Karadiken Köyü, Konuklu Köyü (Abdülrezak), Kuzca Köyü, Nalköy, Sarıahmetler Köyü, Seyifler Köyü, Teberik Köyü, Tokat Köyü.

Copyright © 2011 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi, Medya Tanıtım Sakarya Portalı   Sayfamızı Facebook'ta Paylaş