Sakarya Büyükşehir Belediyesi

İlimiz Hakkında Genel Bilgi

360 Sanal Tur gezintisi

Video Galeri

Foto Galeri

Yayınlar

Kocaali İlçesi

Sakarya’nın kuzeyinde yer alan ve yaz aylarında nüfusu 40,000’e ulaşan bir ilçedir. İlçe, doğuda Düzce-Akçakoca ilçesi, güneydoğuda Düzce-Cumaova ile Düzce-Gümüşova ilçeleri, güneyde Hendek, batıda Karasu ilçesi ve kuzeyde Karadeniz ile tamamı kumsal olan bir kıyı şeridiyle sınırlanmıştır. İlçenin E-80 karayoluna Düzce ve Adapazarı’na bağlantısı olup, her iki kesime de uzaklığı 73 km.dir. İlçenin çevre ilçe ve belli merkezlere uzaklığı; Akçakoca’ya 25 km., Hendek’e 35 km., Karasu’ya 15 km., Adapazarı’na 73 km., İstanbul’a 221 km. ve Ankara’ya 300 km.dir. İlçe yerleşim açısından doğusu ve batısı dar vadilerle kesilen ve Karadeniz’e eğimli bir bölgede kurulmuştur. Kuzeyde Karadeniz’den başlayan eğim, güneyde Çamdağı’nın zirvesindeki Fındıktepe’de 990 metreye ulaşır. Doğu sınırını belirleyen Melen Çayı ve batı sınırını oluşturan Maden Deresi arasında yer alan ilçenin yüzölçümü 315 km² olup, denizden yüksekliği 20 m.dir. İlçe merkezi ise, kıyıdan 2 km. içeride kurulmuş olup yerleşim son yıllarda denize doğru gelişim göstermektedir. Ayrıca şirin ilçede sahildeki yerleşim kurulumu ilçe belediyenin aldığı kararla iki buçuk kat ve bahçe nizamlıdır. 2007 yılı sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 24.521 kişi olup, 11.432’si (% 46,6’sı) köylerde, 13.089’u (% 53,4’ü) ilçe merkezinde yaşamaktadır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kocaali ilçesi, Anadolu Selçukluları döneminde Artuk Bey tarafından fethedilmiş, Orhan gazi döneminde Konuralp tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Kocaali ilçe merkezinin ilk yerleşim yeri, sulak ve batak bölge olan kıyı şeridinde kurulmuştur. Ancak bölgenin yapısından kaynaklanan sıtma ve benzeri hastalıklar nedeniyle çevresi 1900 yılların başlarında deniz seviyesinin yaklaşık 15 m. yüksek olan şu an ki yerleşim yerine taşınmıştır. “Kocaali” adı ile ilgili rivayet vardır: Birincisine göre 1900 yılların başlarındaki göç sırasında hastalıklarla boğuşan ilçe halkına oldukça iri gövdesiyle “Ali” adında birisi her bakımdan yardımcı olmuş ve bu yüzden buranın adı Kocaali olarak kalmıştır. İkinci anlatıma göre ise, ilçenin şu anki yerine yerleşimi sağlayan kişiye izafeten “Kocaali” adını aldığı söylenmektedir. 1954 yılına kadar Karasu ilçesine bağlı bir köy olan Kocaali, bu tarihte bucak merkezi olmuş ve 1956 yılında belediye teşkilatı kurulmuştur. 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı yasa ile Sakarya iline bağlı bir ilçe haline gelmiştir. 15.09.1988 tarihi itibariyle ilk kaymakamın göreve başlaması ile fiilen ilçe olmuştur. İlçede merkeze bağlı 8 mahalle, 1 bucak ve 30 köy bulunmaktadır.İlçe yüzölçümünün %25’i (55.8 km²) orman alanı ile kaplı olup ağırlıklı olarak çam, çınar, kayın, ıhlamur, kestane ve kızılağaç türleri mevcuttur. Orman alanları dışında kalan arazinin tamamına yakını fındık bahçeleri ile kaplıdır. Bu yüzden ilçe ekonomisinde ana ürün fındıktır. Fındığa alternatif olarak son yıllarda süt sığırcılığı ve tavukçuluk da yapılmaktadır. 14 km. sahil şeridi olmasına karşılık balıkçılıkla uğraşan kişilerin sayısı azdır ve küçük tekneler kullanmaktadırlar. İlçede tarımsal amaçlı sanayi tesisi olarak 10 adet fındık kırma fabrikası bulunup, bunların bir kısmı çalışmaktadır. Ayrıca İlçede 1 adette fındık kavurma fabrikası bulunmaktadır.

İlçedeki Kültür ve Turizm Derneği tarafından, tanıtım amacıyla her yıl “Kültür, Turizm ve Fındık Festivali” düzenlenmektedir. Ayrıca güneşin denizden doğup, denizden battığı Türkiye’nin tek yerleşim yeridir. 14 km. uzunluğunda 250 m. genişliğinde şifalı halis kum plajı vardır. Kum kalite özelliği bakımından, dünya standartları açısından 2 sınıf olarak tescil edilmiştir. İlçenin güneyinden başlayan bir doğa harikası olan Maden Deresi, kuzeyde Karadeniz’e dökülmektedir. Tarihsel olarak Gümüşoluk Köyü Camii [Kocaali], maden deresinde Rumlardan kalma “maden ocakları”, Şerbet Pınarı’nda “manastır”, şu anki adıyla bilinen Bolazar Köyü geçmişte Bolpazar olarak tarihin büyük pazarının kurulduğu köydür. Akpınar Köyü sınırlarında Maden Deresi boyunca “trecking”e ve Melen Çayı Beyler Köyü civarında “rafting”e elverişli yerler bulunmaktadır.Kocaali ilçesine bağlı yerleşim birimleri
Mahalleler: Ağalar, Alandere, Hızar, Karşı, Merkez, Yalı, Yayla, Yenimahalle. Lahna (Ortaköy) Bucağı (Merkez, Cuma, Tongaz)
Köyler: Açmabaşı Köyü, Akpınar Köyü  (Kaşbaşı), Bezirgan Köyü, Caferiye Köyü  (Melen-Caferiye), Çakmaklı Köyü, Çobansayvant Köyü, Çukurköy, Demiraçma Köyü, Gümüşoluk Köyü (Bolazar), Kadıköy, Karapelit Köyü, Kestanepınarı Köyü, Kirazlı Köyü, Kovukpelit Köyü, Kozluk Köyü, Melen Köyü, Selahiye Köyü, Şerbetpınarı Köyü, Aktaş Köyü, Aydoğan Köyü, Beyler Köyü, Çelikdere Köyü, Görele Köyü, Karalar Köyü, Kızılüzüm Köyü, Köyyeri Köyü, Küplük Köyü, Süngüt Köyü, Yalpankaya Köyü, Yanıksayvant Köyü.

Copyright © 2011 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi, Medya Tanıtım Sakarya Portalı   Sayfamızı Facebook'ta Paylaş