Sakarya Büyükşehir Belediyesi

İlimiz Hakkında Genel Bilgi

360 Sanal Tur gezintisi

Video Galeri

Foto Galeri

Yayınlar

Doğa Gezisi

Alternatif gezi için Sakarya’nın kuzeyine doğru yola çıkın; Müezzinler Köyü’nü geçip sağa dönün, Okçular göletinin meşeliğinde semaverden çayınızı için, Kaynarca’nın içinden sağa dönerek Büyükkaynarca Köyü’ne ulaşın ve II. Bayezıt’ın kıssahanı (hikâye anlatıcısı) Şeyh Muslihiddin’in 1486 yılında yaptırttığı tarihi camiyi ziyaret edin, doğuya doğru yol sizi Acarlar Longozuna götürecektir. Ender göl ve ormanın bulunduğu alanda binbir çeşit çiçekler ve yabanıl hayatın çeşitlerini görmeyi unutmayın. Bu eşsiz manzaralı ormanlar içinden geçerek Karasu Yenimahalle’ye, sahile kadar gitmeyi ihmal etmeyin; zira bir yandan tavşan kanı çayınızı yudumlayacak, diğer yandan Sakarya Nehri’nin, Eskişehir’in Çifteler ilçesinden doğup 824 km.lik bir maceradan sonra Karadeniz’le kavuşmasına tanıklık edin. Ardından Karasu sahiline geçerek, kendinizi şifalı kumlara bırakın; iliklerinize kadar sağlıkla dolduğunuzu hissedeceğiniz bu kumsalda Karadeniz’in hırçın sularını dizginlemeye çalışın. Gezinizin bundan sonraki olan Maden Deresi’ne ve şelalesine uğrayıp lezzetli tatlı su balığı yiyin, üstüne de güzel bir çay için. Dönüşte Sakarya Nehri’ ile saklambaç oynayarak Adapazarı’na doğru yol alın. Yol üzerinde Ferizli Çamlık Mesiresine çıkın, çayınızı yudumlayıp dinlenirken göz alabildiğine uzanan ovaları, dağları ve doğayı seyredin...

Moladan sonra Söğütlü’den geçerken önce yapıldığı dönemdeki haliyle ayakta olan Harmantepe Kalesi’ne gezin. Burada Bizans veya Osmanlı askerlerinin bölgeyi korumak için tuttuğu nöbetlere, verdikleri amansız mücadelelere kısaca tarihe tanık olun. Güzergâhın Adapazarı’na ulaşmadan son noktası olan Poyrazlar Gölü’ne uğrayıp, meşelikte mola verin. Varsa yanınızda ızgaranız, yakıp köftelerinizi kızartın, neşeniz tavan yapsın.Adapazarı Kent Ormanı (Karaman - Adapazarı)
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınan Yenikent Orman Parkı, Arifiye İl Ormanı’ndan sonra Sakaryalıların en çok tercih ettikleri dinlenme mekânlarından biridir. Temiz havası ve yeşil doğası ile Orman Park nezih ve güvenli ortamıyla yeni yerleşim bölgesi sakinlerinin uğrak yeridir. Adapazarı Kent Ormanı Karaman Mahallesi’nde 50 hektarlık alan üzerine kuruludur. Kalıcı nitelikte olan betonarme yapılara yer verilmeyen Adapazarı Kent Ormanı’nda tesis edilen yapılar ormana uygun ahşap ağırlıklıdır. Adapazarı Kent Ormanı’nda doğaya uyumlu seyir terasları, iki katlı gözlem kulesi, köprü, yürüyüş yolu ve patikalar, botanik bahçesi, yapay şelale, ufak bir gölet ve spor alanları bulunuyor. Kent Ormanı içine acil durumlar ve mobil koruma ekipleri hariç motorlu araçların girmesine kesinlikle izin verilmemektedir. Adapazarı Kent Ormanı’na giriş ücretsizdir. Kent ormanı geleneksel piknik anlayışı dışında, vatandaşların tamamen fiziksel ve ruhsal dinlenme ihtiyaçlarını karşılamak ve doğayla bütünleşmesini sağlamak, insanlara orman sevgisini ve bilincini aşılamak amacıyla tesis edilmiştir. Ormanda ağaçlar altında serinleme imkânı bulan vatandaşlar, özel olarak dekore edilen iki katlı kuleden Adapazarı’nı izleyebiliyorlar. Orman Park ayrıca Karaman Yenikent Hastanesi’ne yakınlığıyla da hasta ve yakınlarının dinlenebilecekleri alanların başında geliyor.

İl Ormanı Mesire Alanı (Arifiye)
Adapazarı-Sapanca karayolu üzerinde Adapazarı’na 12 kilometre mesafede 27,14 hektar alana sahip günübirlik piknik sahasıdır. İlk olarak 1983 yılında tesis edilen sahada; idare binası, 5 adet tuvalet, elektrik, su  (1 adet depo, 16 çeşme), 3 adet çocuk oyun alanı, sportif sahalar, 2 adet giriş kontrol kulübesi, kır gazinosu, büfe, manzara seyir terası, 4 adet yağmur barınağı, kamelya, 180 adet piknik masası bulunmaktadır.

Meşe, karaçam, sarıçam, kızılçam ve sahil çamı ile kaplı bulunan bir orman örtüsüne sahip olan orman içi dinlenme yeri, Sakarya ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin dinlenme ve rekreasyon ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 17 Ağustos 1999 depremiyle zarar gören bazı tesisler 2000-2002 yılları içerisinde yeniden yapılarak hizmete sunulmuştur. Büyükşehir Belediyesince il ormanı yeniden düzenleme çalışmaları kapsamında 1.880 ton asfalt dökülerek 3.700 m. yol asfaltlandı ve 280 m² kilitli parke döşendi. İl Ormanının genel temizliği, tamiratları ile mevcut oyun grupları ve basketbol sahasının onarımı yapılarak boyandı. Mesire alanına mescit yapıldı. İl ormanı Sapanca’ya da 4 kilometre uzaklıktadır. Sapanca-Kırkpınar-Kurtköy dolmuşlarıyla ulaşım imkânı mevcuttur. Günün her saatinde geliş ve gidiş imkânı bulunmaktadır.

Poyrazlar Gölü Dinlenme Tesisleri (Poyrazlar Köyü - Adapazarı)
Adapazarı’nın kuzeyinde, Poyrazlar Köyü yakınında Adapazarı’na 8 kilometre, Poyrazlar Gölü’nün girişinde bulunan kontrol kulübesine ise 200 metre mesafede bulunan saha, 38,93 hektar alana sahip günübirlik piknik sahasıdır. 1985 yılında tesis edilmiş, 1995 yılında ise resmi tescili yapılmıştır. Sahada; bekçi evi, 3 adet tuvalet, elektrik (çamlık alan hariç), su (1 adet depo, 12 adet çeşme), 3 adet çocuk oyun alanı, yürüyüş ve bisiklet parkuru, sportif sahalar, 2 adet giriş kontrol kulübesi, 3 adet kamelya, yağmur barınağı, 120 adet piknik masası gibi düzenlemeler mevcuttur.

Poyrazlar Gölü 67 hektardır. Sahil uzunluğu 2.400 metredir. Derinliği 3-8 metredir. Göl ve çevresi barındırdığı eşsiz doğal güzellikleri nedeniyle 1993 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Özellikle hafta sonları yoğunluk kazanan piknik alanı; meşe, sarıçam ve sahil çamı ile kaplı orman örtüsüne sahiptir. 1nci derece doğal sit alanı olan sahanın, 1995 yılında gelişim planı yapılmış ve halen orman içi dinlenme yeri olarak hizmet vermektedir.

Ormanpark (Adapazarı)
Ormanpark, şehrin girişinde Orman İşletmesinin Büyükşehir Belediyesine tahsis ettiği 18 dönümlük arazi içerisinde 3.250 m² kullanım alanı olan ve tamamen ormanlık alanla kaplı bir mekân olma özelliği taşımaktadır. Orman İşletmesinin yanında bulunan dişbudak ağaçları ile kaplı eşsiz alan, düzenlenerek “Ormanpark” adı ile 11 Mart 2006 tarihinde hizmete açıldı. Sulak arazide yetişen diş budak ağaçlarının bulunduğu bu doğal mekân; Türkiye’de ilk defa uygulanan yerden yükseltmeli, ahşap üzerine kurulu bir tesistir. Ormanpark, havuzları ve içerisinde nilüfer bahçeleriyle birlikte doğayla iç içe yaşanılan botanik bir park görünümündedir. Ayrıca ördek havuzu, tavşan adası ve güvercinlerin bulunduğu Ormanpark, içerisinde hizmet verdiği kapalı tesisleri ile çocuk oyun parkı, spor alanları, oturma grupları gibi açık alan düzenlemelerini de içeren çok yönlü bir parktır.Dünya mutfaklarının seçilmiş lezzetlerinden farklı damak zevklerine hitap eden zengin menü çeşitlerinin yer aldığı mekânda; üstün hizmet ve servis kalitemizi, cazip fiyat alternatifleriyle sunulmaktadır. Ormanpark modern mimarisi, samimi, doğal ve huzurlu ortamıyla her yaş grubunun buluşabileceği bir mekân olma özelliğini taşımaktadır. Ormanpark, tuvalet, mescit ve otopark gibi ihtiyaçları düşünülerek tasarlanmıştır. Kablosuz internet de sunulan hizmetlerden biridir.


Ormanparkın en önemli noktasını oluşturan Dört Mevsim’de nargile, sıcak içecekler ve meşrubat çeşitleri, özsüt ürünleri ve natural vitamin bar ürünleri, tost, sandviç ve kumpir çeşitleriyle hizmet sunmaktadır. Dört Mevsim kış aylarında sıcacık şöminenin etrafında keyifli sohbetlerin yapılabileceği güzel bir mekândır.

Kent Park (Adapazarı)
Kent merkezinde, 160 bin m² alanın enkazdan yeşile dönüştürülmesiyle oluşan Kentpark, insanların yorucu şehir yaşamından arınarak soluk alabilecekleri bir mekân haline getirildi. Eski Zirai Donatım Kurumu Fabrikası arazisine inşa edilen ve yaklaşık 4.500 metrelik yürüyüş alanına sahip, Kentparktaki doğal ortam ve ağaçlar korunarak tüm yüzey çimlendirildi. Parkta 14.000 m² gölet bulunuyor. Kentpark, içinde barındırdığı doğal haliyle, insanlara gündelik hayatın stresinden uzaklaşılabilecek bir ortam sunuyor. Parkta insanlar yürüyüş yapabilir, banklarda ya da çimlerde dinlenebilir, çayını ya da kahvesini yudumlayabilir, çocuklar oyun gruplarında doyasıya oynayabilir.

Kentpark, yanına kurulduğu Çark Deresi sayesinde her mevsim yem yeşil. Parkın orta yerine inşa edilen gölet ve üzerinde yer alan adacıklara ulaşmak için 2 köprü inşa edildi. Adacıklardaki ağaç gölgeleriyle serin ve huzurlu bir ortamın sunulduğu parkta spor yapmak için de faklı bölümler de bulunmaktadır.

Ayrıca Kentpark’ta faaliyette olan 2 büfe ve 1 kıl çadır mevcuttur. Kıl çadırın içerisi sedirlerle şekillendirilmiş olup çayı, kahvesi, enfes kumpiri, gözlemesi ve bardakta tarhanasıyla doğal güzellikler içeresinde kır keyfini yaşanmaktadır.

Kentpark’ta ayrıca su depoları bulunuyor. Konser organizasyonları başta olmak üzere birçok etkinliğe de ev sahipliği yapan Kentpark, Adapazarılıların en fazla tercih ettiği dinlenme mekânlarından biri haline geldi.

Yenikent Park (Camili - Adapazarı)
Yenikent’te Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından olarak kurulan park alanı, toplam 35 dönüm alan üzerine inşa edildi.  Birçok faaliyetin bir arada yapılabildiği parkta, basketbol ve voleybol sahaları ile fitnes aletlerinin bulunduğu alanda gelenler sporlarını yapabiliyorlar. 33 bin metrekaresinin yeşil alan olduğu parkta, 1,5 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yolu da mevcut.

Çocuklar için oyun gruplarının da yer aldığı Yenikent Park’ta piknik masaları da bulunuyor. Camili 1, Camili 2, Korucuk ve Karaman Bölgesi’nde ikamet eden vatandaşların rahatça ulaşabildiği Yenikent Park, bölgeye canlılık kazandırıyor. Ayrıca parkta yer alan cafe restorant, 480 metrekare iç mekânı, 200 metrekare verandası, toplamda 680 metrekarelik alanıyla hizmet veriyor. 300 kişi kapasiteli cafe restoran, toplu yemek organizasyonlarında da kullanılabiliyor.

Acarlar Longozu (Kaynarca/Karasu)
Adapazarı’na 60 kilometre, Karasu ilçesine ise 6 kilometre uzaklıktadır. Denizköy, Taşlıgeçit ve Camitepe köyleri ile sınırdır. Denizden 2 kilometre içerde Doğu-Batı uzanımlı yaklaşık 7,5 kilometre, kuzey-güney istikameti 0,9 kilometredir. Sahil uzunluğu 12 kilometredir. Dışbudak, kızılağaç ve söğüt türlerinden oluşan longoz ormanı (su basar ormanı) vardır. Göçmen ve birçok yerli kuş türünün konaklama ve barınma yeridir. Saha 1. derece doğal sit alanı ve Yaban hayatı geliştirme sahası olarak koruma altındadır. Ayrıca saha GEF 2 (Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynakları Koruma) projesi dâhilinde İğne ada longozunda yürütülen projenin yaygınlaştırma alanı olarak kabul edilmiştir.Sahanın 1576 hektarlık kısmı 1976 yılında sülün ve su kuşlarını korumak maksadıyla “Yaban Hayatı Koruma Sahası” olarak ilan edilmiştir. 2004 yılı başında saha sınırları yeniden gözden geçirilmiş, 2517 hektar olarak yeniden sınırları düzenlenerek Yaban hayatı geliştirme sahası olarak tescil edilmiştir. Yayın, kızılkanat, sazan gibi balık türleri mevcuttur. Ayrıca tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap faunayı zenginleştirmektedir. Kuş tespit çalışması edinilen bilgilere göre Acarlar Gölü yaban Hayatı Koruma Sahasında 235 farklı kuş türünün yaşadığı tespit edilmiştir.

Maden Deresi-Şelalesi ve Mesire Alanı (Karasu/Kocaali)
Karasu-Kocaali arasından içeriye doğru girince Çam Dağları’ndan kaynaklanan Maden Deresi’ne ulaşılır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir. Eskiden burada Fransızlar tarafından işletilen kurşun, boraks, çinko ve altın madenleri varmış. 1914’de bütün galerileri çökerterek bölgeyi terk etmiş işletmecileri. Kayın, çınar, ceviz, elbette en çok da fındık ağaçlarıyla bu alanda Ekim-Kasım aylarında kestane toplaya bilirisiniz. Maden deresini çevreleyen köylerde her tür meyve ve sebze yetiştiriliyor. Bahçesinde çalışan bir üreticiden hemen orada koparılan sebzeler alabilirsiniz. Otların üzerine bir yaygı serip yanınızda getirdiklerinizle piknik yapmak istemezseniz hemen yakındaki alabalık tesislerine gidebilirsiniz. Yanınızda getirdiklerinizi burada da yiyebilirsiniz. Maden Deresi’nde konaklama olanağı yok. Çadırınızı yanınızda getirmediyseniz Karasu veya Kocaali’ye gitmeniz gerekir. Güzel bir yemek yiyip, demlikle gelen tavşankanı çayı içtikten sonra bir kilim serip ağaçların altında güzel bir öğlen uykusu çekebilirsiniz. Kuşların sesleri eşliğinde mevsimine göre yaban çileği, böğürtlen toplayabilirsiniz.

Yenimahalle (Sakarya Nehri Ağzı) (Karasu)
Karasu’da Sakarya Nehri’nin tam da denize döküldüğü noktadaki yerleşim yeridir. Nehrin ikiye ayırdığı yerleşimin bir tarafı “Yenimahalle” karşı tarafı ise “İhsaniye” adı ile anılır. Yenimahalle’de yerleşenlerin büyük bir çoğunluğunu Doğu Karadeniz bölgesinden genellikle de Trabzon’dan göç etmiş ailelerden oluşur. Mahallenin girişinde parke taşlarından döşenmiş oldukça güzel bir yol denize kadar uzanır. Yolun kara tarafında tek katlı evlerin ön cepheleri Sakarya Nehri’ne dönüktür. Hemen önlerindeki nehirde ise Karadeniz insanın vazgeçilmezi olan balıkçı tekneleri durur. Nehir boyunca ahşaptan yapılmış bir kaç küçük balıkçı lokantası size nehrin üzerinde yemek yiyecekmişsiniz hissini verecek şekilde dizilmişlerdir. Burada yiyeceğiniz balıklar her daim tazedirler. Çoğu lokanta kendi teknesi ile çıkıp balık tutar ve sofraya günlük balık getirir. Hal böyle olunca kendi tekneleri ile tuttukları balıkların fiyatları da uygun olur. Yemeğinizi yedikten sonra meydandaki çınar ağacının altında bir Türk kahvesi içerek yerel halkla sohbet edebilirsiniz.

Yenimahalle’nin sonlandığı noktada Sakarya Nehri genişleyerek denizle buluşur. Kış aylarında bu buluşma oldukça dalgalı ve seyretmesi de bir o kadar keyifli olur. Sanki deniz gelip sizi bulunduğunuz noktadan alacakmışçasına önünüzde kabarıp tekrar iner. Geniş kumsalda sizi bugünden alıp eskilere götürecek betondan yapılmış siperlikler görürsünüz. Bugün kumsalda hala birçok siperlik bulunur.

Saklıgöl (Camili-Adapazarı)
Korucuk yolu üzerinde Adapazarı Belediyesince Orman İşletmeden kiralanan ve Divran İnşaat grubunun turizm sektöründeki yatırımlarından olan Saklı Göl Cafe & Restaurant sabah kahvaltısından akşam yemeğine geniş bir yelpaze içerisinde hizmet vermektedir. Göl kenarında 540 dönüm arazi üzerinde kurulan doğallığı bozmadan ağaç İşlemenin çok amaçlı çizgi ve dokunuşunun, yeşili ve mavinin buluştuğu bu saklı cennet, şehrin hem ortasında hem de uzağında. 250 kişilik kapalı 150 kişilik açık alnıyla Saklı Göl Restaurantı, Cafesi ve saklı göl kıyısında yer alan açık piknik alanlarındaki kamelyalarda kendin pişir kendi ye hizmet sunmaktadır. Çocuklar için oyun parkı da yer almaktadır. Bir tarafta yeşilin, doğanın huzuru ve güzelliği bir tarafta da mavinin ferahlığı İle değişik lezzetler ve yöresel ürünlerin birbirinden lezzetli ve doğal biçimde sunulduğu, hafta sonu ve hafta içi kahvaltı keyfinin yapılacağı bir mekândır.  

Selman Dede Mesire Alanı (Hendek)
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Hendek Belediyesi’ne devredilen Selman Dede mesire alanı, yapılan düzenlemelerle doğal bir milli park haline getirildi. Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda sülün ve deve kuşu korunağı yapılan mesire alanına şimdi de basketbol, voleybol ve yeni bir futbol sahası yapıldı.

Hendeklilerin ve çevre ilçelerden gelen vatandaşların vazgeçemedikleri mekânlardan olan Selman Dede mesire alanına çevresi nostaljik taşlarla kaplanan 3 tane de doğal havuz yapan Hendek Belediyesi, gelecek yıllarda Selman Dede Mesire Alanı’nda çok daha geniş kitleleri ağırlamayı hedeflemektedirler.

Şu anda, 2 tane futbol sahası, 3 tane voleybol sahası, 3 tane basketbol sahası, 2 tane çocuk parkı, mangal yapmak için 8 tane barbekü ve 10 tane çeşme ile hayvanat bahçesi bulunmaktadır.

Kuzuluk Orman İçi Dinlenme Yeri (Akyazı)

Adapazarı-Akyazı-Mudurnu yolu üzerinde, Akyazı’ya 8 kilometre, Adapazarı’na 34 kilometre uzaklıktadır. 11,85 hektar alana sahiptir. 1996 yılında tesis edilmiştir. Sahada; kır gazinosu, 2 adet tuvalet, 3 adet çeşme, 1 adet giriş kontrol kulübesi, 1 adet çocuk oyun alanı gibi düzenlemeler mevcuttur. Kayın ve meşe ormanıyla kaplı orman içi dinlenme yerinin gelişim planı mevcuttur. Akyazı’dan Kuzuluk’ a giden dolmuşlarla günün her saatinde ulaşım imkanı bulunmaktadır.Çadır Gölü Orman İçi Dinlenme Yeri (Ferizli)
Adapazarı-Karasu yolunda, Ferizli istikametinden 500 metre mesafede olan orman içi dinlenme yeri, 71 hektar alan üzerine kurulmuştur. Sahada; 1 adet giriş kontrol kulübesi, 1 adet tuvalet, 3 adet çeşme, çocuk oyun alanı, yağmur barınağı mevcut olup hepsi kullanılamaz durumda, onarıma muhtaçtır. Dişbudak ve gürgen gibi orman örtüsü ile kaplı, bozulmamış doğasıyla eşsiz bir dinlenme yeridir.

Sarıgöl Mesire Alanı (Sapanca)
İlimiz, Sapanca İlçesinde bulunmaktadır. 10,6 Ha alana sahip A tipi mesire yeridir.

Hıdırlık Mesire Alanı (Taraklı)
İlimiz Taraklı ilçesi, Hıdırlıktepe mevkiinde 21 hektarlık alana sahip B tipi mesire yeridir. Taraklı merkezine 2 km mesafede bulunmaktadır. 2007 yılında tescil edilmiştir. Sahanın gelişim planı mevcuttur.

Taraklı Yaban Domuzu Örnek Avlağı (Taraklı)
Taraklı ilçesinde 5.500 hektarlık bir alan Yaban Domuzu Örnek avlağı olarak tescil edilmiş ve Antalya’da faaliyet gösteren Safari Tur Turizm firmasına ihale ile 9 yıllığına kiralanmıştır.

Firma özellikle yurt dışından getirdiği avcılarla av organizasyonları düzenlemektedir. Sahanın kiralama gelirinin % 50 si çevre sahası bulunan köy tüzel kişiliklerine aktarılmaktadır.

Beyaz Kum Zambağı (Karasu/Kocaali)
Sakarya’nın Karadeniz sahilinde yer alan Kocaali ve Karasu ilçe sınırlarındaki kumsallarda doğal olarak yetişen Beyaz Kum Zambağının (Pancratimum maritimum) yöre halkı tarafından bilinçsizce toplanması ve yaşam alanlarının tahrip edilmesinin önlenmesi amacıyla etrafı çitle çevrilerek koruma altına alınmıştır.

Copyright © 2011 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi, Medya Tanıtım Sakarya Portalı   Sayfamızı Facebook'ta Paylaş